Kolay inşa edilebilir, ihtiyaçlara hızlı yanıt veren, ekonomik ve uzun ömürlü olması hedeflerimiz arasındaydı. Köprü altını ilk ziyaret ettiğimizde, bir zamanlar canlı ama şimdi terk edilmiş ve köhnemiş bir yapıyla karşılaştık.

YER / LOCATION
Manavgat, Antalya

TARİH / DATE
2018

KURUM / INSTITUTION
Manavgat Belediyesi

TASARIM EKİBİ / DESIGN
Devrim Çimen

YARDIMCILAR / TEAM MEMBERS
Poyraz Özer, Brenda Kandiyoti

 

Bu projemiz, bir yeniden işlevlendirme projesi. Henüz geçen hafta açılışı yapıldı ve Manavgat halkının kullanımına sunuldu. Manavgat Irmağı üzerinde yer alan Rauf Denktaş Köprüsü’nün altında yer alan kapalı mekanları yeniden tasarladık. Belediyenin ihtiyaçları doğrultusunda, yaklaşık 1200 m2 lik bir köprü altı mekanda bir Kent Müzesi tasarladık. Kolay inşa edilebilir, ihtiyaçlara hızlı yanıt veren, ekonomik ve uzun ömürlü olması hedeflerimiz arasındaydı. Köprü altını ilk ziyaret ettiğimizde, bir zamanlar canlı ama şimdi terk edilmiş ve köhnemiş bir yapıyla karşılaştık. Önce, kısıtlı alanda konforlu bir müze gezinti kurgusu oluşturmayı hedefledik. Müze içinde yer alacak koleksiyonun renkliliği, yapının duru olması gerekliliğini beraberinde getirdi. Hem köprü altı, hem de çevresindeki yapısal peyzaj ögeleri, ekonomik yaklaşımlarla tasarlandı ve Manavgat halkının kullanımına hızlı bir şekilde sunuldu. Küratörlük mimariyi, mimari küratörlüğü yönlendirdi.

Our new Project, Manavgat City Museum is now open for visitors. Manavgat, the largest city of Antalya, is known with its giant river and waterfalls. The museum is a re-use of an indoor space that is located under one of the bridges that crosses this river. We redesigned an underbridge area for a museum, which is now hosting cultural artefacts of the city.