Bu projemiz, bir yeniden işlevlendirme projesi. Henüz geçen hafta açılışı yapıldı ve Manavgat halkının kullanımına sunuldu. Manavgat Irmağı üzerinde yer alan Rauf Denktaş Köprüsü’nün altında yer alan kapalı mekanları yeniden tasarladık. Belediyenin ihtiyaçları doğrultusunda, yaklaşık 1200 m2 lik bir köprü altı mekanda bir Kent Müzesi tasarladık. Kolay inşa edilebilir, ihtiyaçlara hızlı yanıt veren, ekonomik ve uzun ömürlü olması hedeflerimiz arasındaydı. Köprü altını ilk ziyaret ettiğimizde, bir zamanlar canlı ama şimdi terk edilmiş ve köhnemiş bir yapıyla karşılaştık. Önce, kısıtlı alanda konforlu bir müze gezinti kurgusu oluşturmayı hedefledik. Müze içinde yer alacak koleksiyonun renkliliği, yapının duru olması gerekliliğini beraberinde getirdi. Hem köprü altı, hem de çevresindeki yapısal peyzaj ögeleri, ekonomik yaklaşımlarla tasarlandı ve Manavgat halkının kullanımına hızlı bir şekilde sunuldu. Küratörlük mimariyi, mimari küratörlüğü yönlendirdi.

Our new Project, Manavgat City Museum is now open for visitors. Manavgat, the largest city of Antalya, is known with its giant river and waterfalls. The museum is a re-use of an indoor space that is located under one of the bridges that crosses this river. We redesigned an underbridge area for a museum, which is now hosting cultural artefacts of the city.

AÇILIŞ TARİHİ / OPENING DATE
Ağustos 2018 August 2018

Başlarda bir Yörük Müzesi olması düşünülen mekan zaman içinde daha geniş bir perspektif ve envanter çalışmasıyla bir Kent Müzesine dönüştü. Bu bağlamda ana sergi seksiyonlarından başlayarak üst kota taşınan, köprü altına yerleşmiş bir mekanda köprü içinde bir köprü ile diğer kısma geçen ve buradan da alt kota inerek hediyelik eşya ve kafe kısmına bağlanan bir gezi kurgusu oluşturuldu. Bu geziyi merdivenlerden yapamayacak ziyaretçiler için 2 adet asansör de rotaya entegre edilerek erişebilirlik olanakları artırıldı. Müze içinde yer alacak koleksiyonun renkliliği, yapının duru olması gerekliliğini beraberinde getirdi. Hem köprü altı, hem de çevresindeki yapısal peyzaj ögeleri, ekonomik yaklaşımlarla tasarlandı ve Manavgat halkının kullanımına hızlı bir şekilde sunuldu.

In the beginning, the museum was considered with an “ethnography” theme. By time, the collection expanded and the municipality decided to build a city museum. We transformed the existing under-bridge space into a two-storey museum space. The collection is colorful so we decided to create neutral and neat spaces for the collection. One of the basic criteria was budget, so the building materials were chosen according to this criteria.