Co-founder | Architect, Dr.

Graduated from Middle East Technical University-Department of Architecture in 1998. Finished Msc. in Urban Design Program in 2001. Studied his PhD on “Urban Design Competitions and Urban Design Discipline in Turkey” in the same university, department of City and Regional Planning. Contributing several urban design and architectural competitions both as jury member and contestant. Copartner of 8arti. Thought architecture at several universities and academies. Assistant Professor at İstanbul Kent University, Istanbul.


8artı

2006 yılında kurulan 8artı, araştırma odaklı bir kentsel tasarım ve mimarlık ofisidir. Üst ölçek planlama kararlarından, peyzaj ve mimari uygulama detaylarına kadar geniş bir ölçek aralığında fikir üretme becerisine sahip bir oluşumdur.

Farklı disiplinlerle birlikte çalışma alışkanlığı olan, değişik grupları tasarım ana başlığı altında örgütleyebilen ve hem yarışma projelerinde hem de uygulama projelerinde yoğun üretimi olan yarı-akademik bir stüdyodur.

Uzmanlık alanları arasında; master planlar, kent ölçeğinde mekansal stratejiler, kentsel tasarım rehberleri, iklim eylem danışmanlıkları, paydaş katılımı gibi konular yer almaktadır.

Tasarım anlayışında özellikle “yer” ve “bağlam” konusu öne çıkmakta, yere özgü çözümler tasarım süreçlerine hakim olmaktadır.

Sertaç Erten

Sertaç Erten

Sertaç Erten | Kurucu Ortak | Şehir Plancısı, Doç Dr.
1998 yılında ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden mezun oldu. 2000 yılında aynı bölümün Kentsel Tasarım Yüksek Lisans Programını konut alanlarında monotonluk ve çeşitlilik üzerine hazırladığı tez ile bitirdi. Aynı bölümde 6 yıl boyunca araştırma görevlisi olarak çalıştı ve temel tasarım stüdyosunun öğretim görevlisi kadrosunda yer aldı. 2008 yılında ODTÜ'den kentler ve olimpiyat organizasyonları ilişkisi üzerine hazırladığı teziyle doktor ünvanı alan Sertaç Erten'in ulusal ve uluslararası yarışmalara katılımı ve birçok ödülü bulunmaktadır. 2019-2023 yılları arasında uluslararası mühendislik ve tasarım firması olan Arup'ta görev aldı. Türkiye Grubu'nda masterplan ve kentsel tasarım ekibini kurdu ve mühendislik tabanlı multi-disipliner masterplanların liderliğini yürüttü. Ayrıca, Avrupa Bölgesi'nde de Planlama ve Politikalar Lideri oldu. Çeşitli özel ve devlet üniversitelerinde teorik dersler ve stüdyo dersleri vermiş olan Erten, halen Yıldız Teknik Üniversitesi'nde yarı-zamanlı öğretim görevlisidir.

Co-founder | Urban Planner, Assoc.Prof.Dr.

Graduated from Middle East Technical University, Department of City Planning in 1998. Finished Msc. in Urban Design Program in 2000, and PhD in Department of City Planning in 2008. Worked as a research assistant and an academic staff for 6 years in the same university. Contributing several urban design and architectural competitions and having several awards. Worked as the Planning Discipline Lead of Arup (Turkey) between 2019-2023. She established the Masterplanning and Urban Design team, which did not exist before. She became the Europe Region Town Planning and Policy Skill Leader of Arup-Europe. Currently part-time instructor at Yıldız Technical University, Istanbul.


8arti

We are a research-based urban design and architectural design studio with a strong ability to work in interdisciplinary design environments.

Our specialisation areas cover master plans, urban design, urban planning, spatial strategies, climate action advisory, net-zero cities.

We are specialised at placemaking, active travel and community engagement. We care about healthy environments, quality of space, and inclusive communities.

We specifically think on “place” and “context” which direct all our design processes together with contemporary technological possibilities and environmental concerns.

Katkı Koyanlar // Contributors

Poyraz Özer

Betül Toy

Sena Kurçenli

Yaren Bayır

Vildan Çetiner

Selin Şahin

Bilgehan Kayaalp

Brenda Kandiyoti

Gülse Eraydın

Pınar Onat

Ömer Ülker

Gupse Korkmaz

Barış Göğüş

Arzu Eralp

Enise Burcu Karaçizmeli

Can Perçinler

Gamze Alpan

Caner Soyer

Galip Döken

Melih Kös

İdil Akyol

Aytuğ Coşkun

Dilruba Aybaş

Gizem Mutlugeldi

Oylum Uz

Jale Sarı

Neşe Çakır

Zeliha Bayraktar

Caner Cambaz

Esra Yavuzdemir