Hakkımızda/About us

2001 yılında kurulan 8artı, araştırma odaklı bir kentsel tasarım ve mimarlık ofisidir.

Üst ölçek planlama kararlarından, peyzaj ve mimari uygulama detaylarına kadar geniş bir ölçek aralığında fikir üretme becerisine sahip bir oluşumdur.

Farklı disiplinlerle birlikte çalışma alışkanlığı olan, değişik grupları tasarım ana başlığı altında örgütleyebilen ve hem yarışma projelerinde hem de uygulama projelerinde yoğun üretimi olan yarı-akademik bir stüdyodur.

Uzmanlık alanları arasında; master planlar, kent ölçeğinde mekansal stratejiler, kentsel tasarım rehberleri, sokak sağlıklaştırma, meydan düzenlemeleri, su kıyısı rehabilitasyon projeleri, kamusal yapılar ve yapısal / bitkisel çevre düzenlemeleri gibi konular yer almaktadır.

Tasarım anlayışında özellikle “yer” ve “bağlam” konusu öne çıkmakta, yere özgü çözümler tasarım süreçlerine hakim olmaktadır.

 

Devrim Çimen

Devrim Çimen

Kurucu Ortak | Mimar, Dr.
1975 yılında Afyon’da doğdu. 1993 yılında Bornova Anadolu Lisesi’nden, 1998 yılında ise ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünden mezun oldu. 2001 yılında ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Kentsel Tasarım Yüksek Lisans Programını kent merkezlerinde yaya ve araç ilişkisi üzerine hazırladığı tez ile bitirdi. Çeşitli dergi ve kitaplarda yazıları basılan ve 2010 yılında ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümünden “Urban Design Competitions as Discursive Practice in Turkey: 1980-2009” isimli çalışmasıyla doktora ünvanını alan Devrim Çimen’in ulusal ve uluslararası yarışmalara katılımı ve birçok ödülü bulunmaktadır. Profesyonel iş yaşamına 8artı’da devam etmektedir. Bilgi Üniversitesi'nde yarı-zamanlı öğretim üyesidir.
Sertaç Erten

Sertaç Erten

Kurucu Ortak | Şehir Plancısı, Dr.
1977 yılında İzmir'de doğdu. 1998 yılında ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden mezun oldu. 2000 yılında aynı bölümün Kentsel Tasarım Yüksek Lisans Programını konut alanlarında monotonluk ve çeşitlilik üzerine hazırladığı tez ile bitirdi. Aynı bölümde 6 yıl boyunca araştırma görevlisi olarak çalıştı ve temel tasarım stüdyosunun öğretim görevlisi kadrosunda yer aldı. 2008 yılında ODTÜ'den doktor ünvanı alan Sertaç Erten'in ulusal ve uluslararası yarışmalara katılımı ve birçok ödülü bulunmaktadır. Profesyonel iş yaşamına 8artı’da devam etmektedir.
Poyraz Özer

Poyraz Özer

Mimar
1995 yılında Eskişehir'de doğdu. 2017 yılında Yaşar Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden birincilikle mezun oldu. Şu anda Bahçeşehir Üniversitesi Oyun Tasarımı Yüksek Lisans Programı öğrencisidir.

Katkı Koyanlar

Betül Toy, Sena Kurçenli, Yaren Bayır, Vildan Çetiner, Selin Şahin, Bilgehan Kayaalp, Brenda Kandiyoti, Gupse Korkmaz, Barış Göğüş, Arzu Eralp, Enise Burcu Karaçizmeli, Caner Soyer, Galip Döken, Melih Kös, İdil Akyol, Caner Cambaz, Esra Ak