SEMİNER: Değişen Dünyalar, Değişen Planlama, İTÜ // SEMINAR at ITU: Changes in urban planning in a changing world

İTÜ Mimarlık Bölümü 3. sınıf öğrencileri için bir seminer gerçekleştirdik. Bu sene öğrenciler, “Dayanıklı Kentler” ve “Kendi Kendine Yeten Kentler” konuları etrafında birer kavramsal çerçeve kurgulayacaklar. 8artı’dan şehir plancısı Sertaç Erten, bu kavramlarla birlikte yeni yeni ortaya çıkan bir çok başka kavramın da, hangi kentsel problemlere birer cevap arayışı ile ortaya çıktığını anlatmaya çalıştı. Özellikle mimarlık stüdyolarında kentsel ölçeklere ait sorunların tartışılması, fikirler geliştirilmesi oldukça heyecan verici ve bir o kadar da öğretici. Biz de bu öğretiye bir bağlamsal boyut katmak, konuya dair derinlemesine bir okuma yapmak için öğrenci arkadaşlara destek olmak istedik.

 

Stüdyo yürütücüleri sevgili Doç.Dr.Nurbin Paker ile sevgili Doç.Dr.Hüseyin Kahvecioğlu’da seminer daveti için ayrıca teşekkür ederiz.

 

We made a presentation on the concepts of “Resilient Cities” and “Self-Sufficient Cities” at Istanbul Technical University, for the 3rd year Architectural Design students.